МЕТА:
навчальна: закріпити вміння учнів за планом давати
характеристику Оксигену, розглянути історію відкриття кисню, повторити фізичні
властивості двох простих речовин Оксигену – кисню та озону,практично закріпити
вміння визначати наявність кисню, повторити основні хімічні властивості кисню,
систематизувати та розширити знання учнів про оксиди, зокрема, гідроген оксид,
познайомити учнів з колекцією мінеральних вод Полтавщини, продовжити формувати
вміння визначати молекулярні маси речовин та урівнювати рівняння реакцій;
розвиваюча: розвивати пам’ять, увагу, уяву, логічне мислення, вміння працювати самостійно
та в групі;
виховна: виховувати відповідальне ставлення до навчання, пізнавальний
інтерес до хімії, бережливе ставлення до обладнання та реактивів, почуття
колективізму, виховувати екологічну культуру.
ТИП УРОКУ: урок узагальнення та
систематизації знань.
ОБЛАДНАННЯ:періодична система Д. І.
Менделєєва, таблиця валентностей, підручник
для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів (автор – П.П. Попель, Л. С.
Крикля), картки з індивідуальними
завданнями, опорні схеми до уроку, мультимедійна дошка, проектор, презентації
«Історія відкриття кисню», «Води Полтавщини», відеоматеріал «Взаємодія кисню та
водню», колекція мінеральних вод Полтавської області, реактиви та обладнання: 2
хімічні склянки, в одній з яких є кисень, сірники, дерев’яна скіпка, сірка,
металева ложечка, посудина з киснем.
БАЗОВІ ПОНЯТТЯ ТА ТЕРМІНИ:оксиген,
кисень, озон, фізичні властивості кисню та озону, хімічні властивості кисню,
оксиди.
МЕТОДИ І ПРИЙОМИ: словесні: пошукова бесіда, розповідь, представлення
пошукових завдань; наочні -
демонстрація; практичні – лабораторний дослід.
СТРУКТУРА УРОКУ
1.Організаційний
момент…………………………………1 – 2 хв
2. Мотивація
навчальної діяльності. Оголошення теми та завдань уроку………3 хв
3.Актуалізація
знань. Перевірка домашнього завдання.…12-15 хв
4.Узагальнення та
систематизація знань……….…………20 – 25 хв
5.Підсумок
уроку……………………………………………3-4 хв
6.Домашнє
завдання…………………………………………1 – 2 хв
ХІД
УРОКУ
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Організація
класу, привітання з учнями, перевірка наявності учнів.
ІІ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ.
Слово вчителя:
На попередніх уроках ми почали з вами вивчення одного з найбільш поширених
елементів на земній кулі – Оксигену, також ми познайомилися з вами з простими
речовинами, що він утворює, вивчили фізичні та хімічні властивості кисню, а
також з’ясували, які речовини називають оксидами. Тема сьогоднішнього уроку «Оксиген. Кисень.
Властивості кисню». Епіграфом до уроку хотілося б взяти слова видатного
шведського хіміка Якоба Берцеліуса – «Кисень – це речовина, навколо якої
обертається земна хімія».
Сьогодні у нас урок узагальнення, тож ми маємо повторити характеристику
Оксигену за положенням у періодичній системі, згадати дві прості речовини
Оксигену та їх фізичні властивості, дізнатися історію відкриття кисню,
повторити його хімічні властивості, пригадати відомості про оксиди та більш
детально познайомитися з гідроген оксидом – найважливішим та найпоширенішим
оксидом на Землі.
На минулому уроці ви були поділені на групи, кожна з яких отримала своє
групове завдання, яке мала підготувати на сьогоднішній урок. Окрім того,
сьогодні ви будете працювати індивідуально. За кожний вид діяльності ви будете
оцінені з допомогою «оксигенчиків»
різного кольору– «1 бал»- рожевого кольору, 2 бали – синього, зеленого -
3 бали. У кінці уроку за кількістю отриманих «оксигенчиків» кожен зможе
отримати оцінку. Отож, будьте уважні, активні, щоб кожен на цьому уроці отримав
позитивні емоції та гарну оцінку.
ІІІ.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
Учитель:
Почнемо ми,
звичайно, із перевірки домашнього завдання.
3 учні біля
дошки.
1) Визначити молекулярну масу речовин: N2O5,
H3PO4. (Відповідь: N2O5– 108(а.о.м.), H3PO4. – 98(а.о.м.) )
2)
Урівняти
рівняння:
2S +3O2 →2SO3
4Na + O2 →
2Na20
4Al +3O2 → 2Al2O3
CH4+ 2O2→ CO2 + 2H20
3Ca +2H3PO4 → Ca3(PO4)2 + 3H2
3) Скласти формули, дати назви: HO, KO, NO, CO, MgO, ClO.
(Відповідь – H2O,K2O, N2O5, CO2, MgO, Cl2O7)
2 учні
індивідуальні завдання – тестова робота на комп’ютері.
У той же час
на екрані комп’ютера
з’являється лист від ……(прізвище, ім’я учня), який хворіє та розбирає цю тему самостійно і
просить нас з вами перевірити, чи багато помилок він зробив у цьому листі.
Кожна група має копію такого листа і три хвилини на виправлення помилок та
перевірку його правильності.
Обговорення з учнями.
Перевірка завдань на дошці.
IV.
УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПОШУКОВИХ ЗАВДАНЬ.
Учитель:
Кожна група
мала своє завдання на цей урок.
Перша група повинна була систематизувати загальну
інформацію про Оксиген та знайти історію відкриття кисню.
Запрошуємо до
відповіді першого представника
Учень з
табличкою «Оксиген».
Я — Оксиген, тож будемо
знайомі,
Хоча для вас я елемент
відомий.
Я сам, а також елементи
інші
В будинку живемо
періодичнім.
Запрошую я всіх до себе
в гостІ
На другий поверх, що в під'їзді шостім.
Найрозповсюдженіший я
на цій планеті,
В земній корі мене —
десь п'ятдесят відсотків.
До того ж маю енергійну
вдачу,
Я — неметал і зовсім не
ледачий.
Утворюю я дві прості
сполуки.
Хто знає їх? Підводьте вище руки.
Учитель:
Пригадаймо фізичні
властивості Оксигену (біля дошки працює 2 учні)
Учитель:
Цікаво, а ким
та як було відкрито кисень?
(Повідомлення
учнів «Історія відкриття кисню», представлення презентації).
Учні біля
дошки розказують про фізичні властивості кисню та озону.
Запитання до учнів:
Учитель:
Молодці, усе
ви правильно згадали. А як же можна визначити наявність кисню якщо це речовина,
яку ми не можемо побачити? (Кисень здатен
підтримувати горіння)
Учитель:Так, кисень – це речовина, що підтримує горіння, саме цю
властивість кисню використовують для його визначення. Пропоную вам в цьому
переконатися за допомогою невеликого досліду.
Інструктаж
з БЖД.
Лабораторний
експеримент. «Визначення наявності кисню».
Учні поділені
на групи, кожній видано дві хімічні колби, дерев’яна скіпка та сірники.
Завдання: визначити, в якій з колб наявний кисень.
Учні
проводять дослід, разом із учителем роблять висновки.
Фізкультхвилинка.
Учитель:
Ми виконали
серйозну роботу, час відпочити. Станьте рівно. Повними грудьми зробимо
повільних вдих і наповнимо наші легені киснем, повільно видихаємо, але вже вуглекислий
газ. Станьмо навшпиньки і сильно-сильно потягнімося до озонового шару. Знову
вдихнули повними легенями кисень та повільно видихаємо вуглекислий газ. Наш
організм збагатився киснем, який дасть нам сили для подальшої роботу.
Учитель:
Друга
група працювала над темою «Хімічні властивості кисню». Слово вашим
представникам.
Розповідь
учнів.
Учень 1:
Кисень – це одна з найбільш хімічно активних речовин. Кисень під час
нагрівання енергійно реагує з багатьма речовинами, при цьому виділяється
теплота і світло. Це реакція горіння. Кисень може реагувати з багатьма
неметалами, металами, а також складними речовинами. У кисні горять і такі
речовини, які вважають негорючими, наприклад залізо. Залізо горить з тріском,
розкидаючи яскраві іскри. З киснем не сполучаються золото, срібло, платина.
Учень
2: Демонстрація досліду. Горіння сірки в атмосфері кисню.
Кисень може реагувати з сіркою. У металеву ложку насипаємо сірку.
Запалюємо сірку від полум’я пальника, а потім ложечку опускаємо в склянку,
заповнену киснем, в атмосфері кисню сірка горить яскравим блакитно-фіолетовим
полум’ям, на свіжому повітрі, де концентрація кисню менша, вона горить повільно
слабким синім полум’ям.
Учень 3: А
здатність кисню взаємодіяти з воднем має дуже важливе значення, оскільки під
час цієї реакції виділяється вода та надзвичайно велика кількість теплоти. Завдяки
цьому водень
можна використовувати як екологічно чисте паливо.
Пропоную
переглянути відео «Взаємодія кисню та водню», аби…Учням пропонується записати рівняння даних перетворень у свої опорні
схеми.
Учитель:
Остання
група готувала завдання «Оксиди»
Розповідь учнів (перегляд
демонстрації):
Оксиди – це складні речовини, які утворені двома
хімічними елементами, одним з яких є Оксиген. Оксиди - вельми поширений
тип сполук, що містяться в земній корі й
у Всесвіті взагалі. Прикладами таких сполук є іржа, вода, пісок, вуглекислий газ, ряд барвників. Ми б хотіли більш детально зупинитися на одному з
найбільш важливих оксидів – гідроген оксиді, тобто воді.
«Тобою насолоджуються, не
відаючи, що ти таке», — звертався до води Антуан де Сент-
Екзюпері. Той самий, який написав чудову
казку про маленького принца. І там вода відігравала не останню роль: принц
постійно пам'ятав, що треба поливати свою єдину троянду, залишену на далекій
рідній планеті.
Вода — дорогоцінний дарунок природи, який забезпечує
життя на Землі. Сьогодні ми підібрали для вас цікаві факти про воду та наше
життя.
Вода буває солоною та прісною. Солона займає 97% і
зосереджена в морях та океанах, а прісна – 3%(льодовики, річки, озера, підземні
води).
На території Полтавської області налічується 146 річок.
Серед них дві великі (понад 500 км) — Дніпро і Псел, дев'ять середніх(довжиною101…500км) - Ворскла, Сула,
Оріль, Удай, Хорол, Оржиця, Мерла, Орчик, Коломак, 135 малих річок (100 км і
менше). Є також приблизно 1600 струмків.
Значна частина малих річок бере початок в межах Полтавщини. Дніпро і
його найбільші притоки(Псел, Ворскла, Сула та інші) починаються на території інших областей.
Головною водною артерією Полтавщини є річка Дніпро —
головна ріка України.
Для запобігання надмірних розливів річок стік майже всіх
річок області зарегульовано.
Існує 90 водорегулюючих споруд, з них 68 водосховищ.
Найбільшими в Полтавськійобласті є водосховища, що утворені в долині Дніпра:
у 1952 р. створено Кременчуцьку ГЕС, а в 1964 Дніпродзержинську.
Полтавщина багата на родовища мінеральних і столових
підземних вод.(Демонстрація презентації
мінеральних вод Полтавської області). Уперше мінеральні води було
віднайдено у 1912 році
в районі міста Миргорода під час пошуку джерел водопостачання міста. З 1917 року тут діє курорт. Основним лікувальним засобом є
мінеральні води. У водолікувальних закладах покращують свій стан головним чином
хворі з порушенням обміну речовин та
захворюваннями органів травлення.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Учитель:
Отже, сьогодні ми
повторили, узагальнили та систематизували основні відомості про Оксиген,
кисень, його властивості та оксиди. Ви – молодці, дуже продуктивно попрацювали,
сподіваюся отримали позитивні емоції, які підтвердяться гарними оцінками.
Вчитель оголошує оцінки по кількості зібраних учнями
«оксигенчиків».
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Усно: повторити параграфи 16-18,
письмово: індивідуальне завдання - написати
хімічні реакції взаємодії кисню з різними речовинами.
Немає коментарів:
Дописати коментар