Мета
уроку:
навчальна: розширити знання учнів про неорганічні сполуки; ввести класифікацію неорганічних сполук; продовжити знайомити зі складом оксидів; повторити знання учнів про хімічні властивості кисню; вдосконалити вміння складати формули бінарних сполук; дати уявлення про сучасну номенклатуру оксидів.
розвиваюча: Розвивати креативне мислення, вміння синтезувати та аналізувати, робити висновки;
розвивати полікультурну, соціальну,
інформаційну, самоосвітню компетентності
й творчу активність учнів; навчальна: розширити знання учнів про неорганічні сполуки; ввести класифікацію неорганічних сполук; продовжити знайомити зі складом оксидів; повторити знання учнів про хімічні властивості кисню; вдосконалити вміння складати формули бінарних сполук; дати уявлення про сучасну номенклатуру оксидів.
виховна: виховувати пізнавальний інтерес до вивчення предмета, відповідальне ставлення до навчання.
Тип
уроку: комбінований
Обладнання: роздатковий матеріал, схеми, періодична система Д.І.Менделєєва, презентація до уроку, опорні
конспекти, зразки неорганічних сполук (кухонна сіль, сода, крейда, мінеральна
вода та ін.).
СТРУКТУРА
УРОКУ
1.Організаційний
момент………………………1 – 2 хв
2. Мотивація навчальної
діяльності……………2 хв
3. Актуалізація опорних знань
…………………5-7 хв
4.Вивчення нового
матеріалу…………………...15-20 хв
5.Узагальнення та
систематизація вивченого….10 – 15 хв
6.Підсумок
уроку………………………………... 3-4 хв
7.Домашнє завдання…………………………….. 1
– 2 хв
ХІД УРОКУ
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Організація
класу, привітання з учнями, перевірка наявності учнів.
ІІ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ВЧИТЕЛЬ:
Діти! Навколо нас знаходиться безліч різноманітних речей, які виготовляються з певних речовин, щодня ми з вами користуємося продуктами хімічної промисловості. Подивіться на ці речовини, що знаходяться перед вами (зразки неорганічних сполук: кухонна сіль, сода, крейда, мінеральна вода та ін.). Назвіть галузі їх використання.(діти називають). Всі ці речовини, якими ми користуємося щодня ми почнемо вивчати із цього уроку. Сьогодні ми почнемо розгляд великої і дуже важливої теми «Основні класи неорганічних сполук». Ми повинні виконати складне завдання – познайомитись та вивчити ці речовини. Тому давайте вирушимо з вами у далеку подорож, у країну Неорганічних сполук. Багато в цій країні таємниць і загадок. Жителі цієї країни дуже різноманітні й суперечливі за характером.
Діти! Навколо нас знаходиться безліч різноманітних речей, які виготовляються з певних речовин, щодня ми з вами користуємося продуктами хімічної промисловості. Подивіться на ці речовини, що знаходяться перед вами (зразки неорганічних сполук: кухонна сіль, сода, крейда, мінеральна вода та ін.). Назвіть галузі їх використання.(діти називають). Всі ці речовини, якими ми користуємося щодня ми почнемо вивчати із цього уроку. Сьогодні ми почнемо розгляд великої і дуже важливої теми «Основні класи неорганічних сполук». Ми повинні виконати складне завдання – познайомитись та вивчити ці речовини. Тому давайте вирушимо з вами у далеку подорож, у країну Неорганічних сполук. Багато в цій країні таємниць і загадок. Жителі цієї країни дуже різноманітні й суперечливі за характером.
Давайте
ж почнемо знайомство з ними. На цьому уроці ми познайомимося з першим класом неорганічних речовин - класом оксидів. Отже, тема нашого уроку - "Оксиди. Їх склад, назви та класифікація".
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна вправа "Мозковий штурм".
Питання до учнів:
Інтерактивна вправа "Мозковий штурм".
Питання до учнів:
- Які класи
неорганічних речовин ви знаєте? (прості,
складні)
- Що таке проста речовина? (та, що утворена одним
хімічним елементом)
- Що таке складна речовина? (та, що утворена двома чи
більшою кількістю хімічних елементів)
- Які прості
речовини ви вивчали? (метали і
неметали)
- Наведіть
приклади металів? (алюміній,
золото, залізо)
- Наведіть
приклади неметалів?(сірка,
вуглець, кисень, водень)
На
дошці складається схема класифікації неорганічних речовин. Складні речовини
поділяються на чотири класи : оксиди, кислоти, основи та солі.
А для того щоб дізнатися, які саме речовини ми будемо
вивчати сьогодні давайте зіграємо у хімічну естафету
(команди створюються по рядах).
«Хімічна
естафета»
На дошці записані схеми рівнянь реакцій взаємодії простих
речовин з киснем, учні по черзі перетворюють схеми у рівняння, розставляючи коефіцієнти.
C +
O2 →CO2 2Ca + O2 →
2CaO 2S + 3O2→2SO3
2H2 + O2 →2H2O 2N2 +
5O2→ 2N2O5 2Fe + 3O2→2Fe2O3
2Fe + O2 →2FeO S + O2 →
SO2
4К+ O2→ 2K2O
Бесіда.
Що спільного є в сполуках які утворилися? (складаються з двох елементів, один з яких - Оксиген)
Як називаються такі сполуки?(оксиди)
Спробуйте запропонувати гіпотезу визначення оксиду. (разом формулюють визначення)
Спробуйте запропонувати гіпотезу визначення оксиду. (разом формулюють визначення)
Отже оксиди це складні речовини, які складаються з двох
елементів, один з яких - Оксиген. Саме ці речовини ми і будемо вивчати
сьогодні.
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя:
Оксиди
утворюють майже всі елементи. У природі майже всі речовини існують у вигляді
сполук (складних речовин), і величезна частка їх - це оксиди.
Поясніть
чому? (Згадуємо склад повітря та властивості кисню.)
Більшість оксидів металічних елементів є йонними
сполуками, оксиди ж неметалічних елементів мають здебільшого молекулярну будову
( Н2О, СО2) і іноді атомну ( SiO2).
Кількісний склад оксидів різноманітний.
Він визначається валентністю елемента.
Давайте
згадаємо що таке валентність?
Елементи із
змінною валентністю мають кілька оксидів.
Тому загальна формула усіх оксидів : ЕхОу .
Давайте
згадаємо, як складаються формули бінарних сполук за їх валентностями.
Складемо
формули оксидів даних речовин:
Cr (II), Cr (III), Cr (VI), Fe(II), Fe(ІII)
(Робота
біля дошки ланцюжком)
А
зараз ми з вами навчимося називати оксиди відповідно до сучасної номенклатури.
Хімічні
назви оксидів складаються із двох слів: перше – назва елемента, друге – «оксид». Якщо елемент має змінну
валентність то після назви елемента вказують (без відступу) римською цифрою в дужках значення його валентності.
Наприклад
(зачитуються назви оксидів записані
в презентації).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (РЕЛАКСАЦІЯ).
Вчитель:
Напевне, ви вже всі втомилися. Отож, давайте хвилинку перепочинемо.
Напевне, ви вже всі втомилися. Отож, давайте хвилинку перепочинемо.
На нашій
планеті є речовина, якій зобов’язане своїм існуванням усе живе. Їй присвячено
безліч казок, пісень, віршів, із нею пов’язано чимало народних звичаїв. Мабуть,
ви здогадались, що це вода. Вода – це унікальна речовина, яка має цілющі
властивості та здатна поновлювати сили. В ці холодні зимові дні дуже хочеться
тепла та сонця. Перенесімося на морське узбережжя.
Ваше тіло починає поступово розслаблятися. Ви відчуваєте, як зникає напруга в
м'язах. З кожним словом кожен м’яз
тіла все більше наповнюється відчуттям спокою і приємної млості. Ваше дихання рівне, спокійне.
Повітря вільно заповнює легені і легко залишає їх. Серце б'ється чітко,
ритмічно. Зверніть свій внутрішній погляд до пальців рук. Кінчики пальців рук ніби торкаються поверхні теплої води. Ви
відчуваєте пульсацію в кінчиках пальців. Виникає відчуття, що рука поступово
занурюється в теплу воду. Ця чарівна вода омиває ваші руки, розслаблює їх і піднімається вгору ... До ліктів ... Ще вище ... Ось уже вся ваша рука
занурюється в приємне
тепло, розслабляється ... По венах і артеріях рук біжить свіжа оновлена кров,
даруючи відпочинок і живлячи новими силами ... Дихання рівне, спокійне. Серце
б'ється чітко, ритмічно ... Повертаємося
до нашої зимової реальності.
З новими силами
можемо продовжити роботу.
Розповіль вчителя:
Оксиди можуть бути утворені як металічним елементом так і неметалічним. В залежності від того, який елемент утворює оксид вони поділяються на ри класи : основні, кислотні та амфотерні. Складаємо схему класифікації оксидів .
Оксиди можуть бути утворені як металічним елементом так і неметалічним. В залежності від того, який елемент утворює оксид вони поділяються на ри класи : основні, кислотні та амфотерні. Складаємо схему класифікації оксидів .
Розгляньте
будь-ласка пам’ятки, які знаходяться у вас на партах.
Картка-пам’ятка
Основні оксиди
|
Амфотерні оксиди
|
Кислотні оксиди
|
Li2O
K2O
Na2O
Rb2O
BaO
CaO
SrO
MgO
MnO
Mn2O3
CrO
FeO
Ag2O
Bi2O3
V2O3
CuO
Hg2O
|
BeO
ZnO
SnO
PbO
PbO2
VO2
GeO2
Cr2O3
Fe2O3
MnO2
Al2O3
TiO2
|
SO2
SO3
SiO2
CO2
B2O3
CrO3
NO2
N2O5
N2O3
P2O5
P2O3
V2O5
Mg2O7
Cl2O7
ClO2
Cl2O
MnO3
|
ІV.
Закріплення вивченого матеріалу.
Фронтальна бесіда:
1) Що таке оксиди ? (складні речовиниз двох елементів, одним з яких є
Оксиген)
2) Які вони бувають? (основні, кислотні та амфотерні)
3) Як правильно їх називати? (назва елемента+валентність (якщо змінна)+ оксид)
Робота в парах.
Завдання 1. Дайте назви.
У
вас на партах знаходяться карточки, в І частині яких дані назви оксидів, в ІІ –
їх формули, ви повинні відповідно записати
формули у І частині карточки і назвати оксиди ІІ частини.
Хімічна формула
|
Назва сполуки
|
Хімічна формула
|
Назва сполуки
|
Cl2O7
|
Манган(ІV)оксид
|
||
Fe2O3
|
Нітроген(V)оксид
|
||
CrO3
|
Бор(ІІІ)оксид
|
||
CaO
|
Карбон(ІІ)оксид
|
||
P2O3
|
Купрум(І)оксид
|
Завдання 2.
А
зараз давайте з вами пограємо у «Хрестики –нулики».
«Хрестики-нулики»
BaO
|
P2O5
|
Na2O
|
N2O
|
Li2O
|
SO3
|
SiO2
|
BeO
|
K2O
|
Виграшний шлях складають формули основних оксидів.
Завдання 3.
А
зараз давайте з вами пограємо у гру «Забери
зайве».
«Забери зайве»
А) K2O, СаО, FeO, Mn2O7,
Rb2O.
Б) SO3, CO2 , Na2O, Cl2O7
, SiO2 .
В) BeO, Al2O3, ZnO, Cr2O3,
MgO.
V.
Підбиття підсумків уроку.
На сьогодні наша подорож закінчена, побувавши у країні
Неорганічних речовин ми познайомились з вами із величезною групою речовин –
оксидами.
Оголошення оцінок.
VI. Домашнє завдання
Вивчити: § 5.
Письмово: завдання № 44-46 ст. 33.
Творче завдання: підготувати презентацію на одну із тем: «Поширеність оксидів в природі», «Вода – найважливіший оксид».
Презентація до уроку
Опорна схема до уроку
Творче завдання: підготувати презентацію на одну із тем: «Поширеність оксидів в природі», «Вода – найважливіший оксид».
Презентація до уроку
Опорна схема до уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар