Мета:
навчальна: узагальнити знання учнів про склад та властивості
основних джерел вуглеводнів, їх застосування як палива у різних галузях
господарства, познайомити з роботою одного з підприємств енергетичної галузі
рідного краю;
розвивальна: розвивати вміння учнів класифікувати хімічні об’єкти за різними
ознаками, виділяти головне у великому об’ємі інформації, робити висновки-узагальнення;
виховна: виховувати екологічну культуру, відповідальне ставлення до навчання, формувати дбайливе ставлення до енергетичних ресурсів своєї Батьківщини.
Тип
уроку :
узагальнення та систематизації знань.
Методи: евристична фронтальна бесіда, пояснення вчителя, презентація
пошукових завдань учнів, віртуальна екскурсія на Кременчуцький нафтопереробний
завод.
Обладнання: комп’ютерна презентація «Основні види палива в
енергетиці країни», мультимедійний екран, колонки, підручник для 11 класу
загальноосвітніх навчальних закладів» (Автори: Попель П. П., Крикля Л. С.),
ресурси мережі Інтернет.
СТРУКТУРА УРОКУ
1.Організаційний момент……………………………………………………1 – 2 хв
2. Мотивація навчальної діяльності ………………………………………. 3-5 хв
3. Постановка мети та завдань уроку…………………...………………… 2-3 хв
4.Узагальнення та систематизація знань……….………………………….20 – 5 хв
5.Підбиття підсумків уроку…………………………………………………3-4 хв
6.Домашнє завдання………………………………………………………...1 – 2 хв
Хід роботи
І. Організаційний момент (привітання, перевірка
присутності учнів).
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
Евристична
бесіда:
●Що мав на
увазі Д. І. Менделєєв, коли говорив: «Нафта не паливо, палити можна і
асигнаціями» ? (Відповіді учнів)
Учитель:
Справа в тому,
що довгий час нафту використовували в якості палива, а Д.І.Менделєєв разом зі
своїми однодумцями сприяв розвитку її переробки і раціонального використання
продуктів переробки.
ІІІ. Постановка
мети та завдань уроку.
Учитель:
Які ж види палива
існують в наш час, яке місце посідають в енергетиці країни і чому? Які
підприємства нашого регіону здійснюють переробку природних джерел вуглеводнів?
Які існують екологічні проблеми, пов’язані з видобуванням і використанням
вуглеводневої сировини, способи захисту навколишнього середовища. Це основні
питання, відповідь на які ми сформулюємо протягом уроку. Його тема: «Основні види палива та їх значення в енергетиці
країни. Охорона
навколишнього середовища від забруднень при переробці вуглеводневої сировини та
використанні продуктів її переробки.».(Учнізаписують
тему)(слайд № 1).
Епіграф нашого
уроку: Не досить оволодіти
премудрістю.
Потрібно також вміти користуватися нею. ( слайд № 2). І сьогодні
ми узагальнимо, систематизуємо та поповнимо ті знання, які ви отримали протягом
вивчення розділу «Природні джерела вуглеводнів».
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
Учитель:
Людина з давніх часів використовувала різні види природного палива для
приготування їжі та обігріву житла, а згодом і для виготовлення предметів побуту, зброї тощо.
Давайте разом
сформулюємо поняття « паливо» ( слайд № 3) (учні пропонують варіанти
визначення)
Паливо – це природні або синтетичні речовини, спалювання яких
супроводжується виділенням великої кількості теплової енергії.
А тепер розподілимо різні види
палива за агрегатним станом та походженням. (нафта, природний газ, ком'яне вугілля, природне паливо, штучне паливо).
Місяць тому ви отримали групові пошукові завдання з таких тем:
1. Природній і
супутній нафтові гази. Продукти їх переробки.
2. Склад,
фізичні властивості та способи переробки нафти.
3.
Головні
продукти переробки нафти.
4.
Походження,
спосіб переробки та галузі використання вугілля та продуктів його переробки.
5.
Штучнепаливо, його використання.
Зараз я
запрошую до слова представників кожної групи.
Презентація
учнів.
Учитель:
Ми розглянули основні види палива, його види та
використання, але вся ця інформація є теоретичною, а хотілося б на практиці
подивитися, як відбувається процес переробки природніх джерел вуглеводнів,
дізнатися, які ще види продукції можна отримати із певного виду палива. Унас
заразз’явиться така можливість, оскільки ми здійснимо віртуальну екскурсію на
одне із найважливіших підприємств не тільки Полтавської області, а й усієї
України – це Кременчуцький нафтопереробний завод. У кожного з вас є
екскурсійний маршрут із завданнями, відповіді на які ви повинні будете дати в
ході екскурсії. Запрошую всіх до моніторів та пропоную «перейти» із нашого
класу до нафтопереробного заводу (адреса - http://www.ukrtatnafta.com/). (слайд№
4)
Учні під керівництвом вчителя
здійснюють віртуальну екскурсію на завод за таким планом:
1)
Історія розвитку підприємства.
2)
Сировинна база підприємства.
3)
Характеристика процесів виробництва.
4)
Продукція, що виробляється піприємством ПАТ «Укртатнафта».
Завдання учнів – дати відповіді на поставлені запитання в
маршрутному листі, які будуть здані на перевірку.
Маршрутний лист
Прізвище, ім’я _________________________
Завдання
|
Відповідь
|
5)
1) Історія розвитку підприємства.
6)
А) В я кому році було засноване?
7)
Б) Місце розташування об’єкту?
8)
В) Кількість працівників на
сьогодні.
|
|
2)
Сировинна база підприємства.
А) Яку сировину
переробляють на даному підприємстві?
Б) З яких родовищ добувають сировину?
В) Яким чином
сировину транспортують на підприємство?
|
|
3)
Характеристика процесів вироб-ництва.
А) Які процеси
використовуються під час переробки нафти?
Б) Яка потужність
первинної переробки нафти?
|
|
4)
Продукція, що викобляється
піприємством ПАТ «Укртат-нафта».
Навести кілька
прикладів продукції, що виробляє підприємство, вказати ціни не неї.
|
(Виконання роботи
під наглядом та керівництвом вчителя)
Учитель:
Скажіть, чи впливають продукти
спалювання вугілля, нафтопродуктів і природного газу на довкілля й організм
людини ? (Так, вони здійснюють на довкілля негативний вплив). (Слайд
№5)
Ще не так давно ми раділи новим здобуткам
індустріалізації. Густий чорний дим над заводськими трубами або повалені
бульдозером дерева під новий будівельний майданчик сприймалися як символи
технічного прогресу, а перші хімічні та металургійні промислові гіганти викликали
ейфорію. Прозріння настало в останні 25-30 років. І тепер фабричний дим - це
вже забруднювач атмосфери, шкідливі токсичні викиди продукції хімічної
промисловості становлять глобальну проблему, яка потребує негайного вирішення.
Розглянемо основні шкідливі газові викиди з погляду їх
впливу на довкілля.
( слайди № 6-13).
1. Одна з головних проблем забруднення
атмосфери – парниковий ефект (слайд №7) .
2. Фотохімічний смог та кислотні дощі також
завдають великого негативного впливу на довкілля.( слайд № 8-10).
3. Забруднення ґрунту та водойм продуктами переробки
вуглеводневої сировини ( слайд № 11-13).
Учитель:
Які ж заходи по захисту довкілля від продуктів переробки
вуглеводневої сировини впроваджують наші підприємства? Повернемося до
віртуальної екскурсії та подивимося на екологічнуполітику даного підприємства.
Аналіз інформаціїпро
екологічну політику «Укртатнафти».
Окрім того, зараз усвіті широким попитом користуються альтернативні
джерела енергії ( слайди № 14).
ІV. Підбиття підсумків роботи.
Аналіз
результатів виконаної роботи, виставлення аргументованих оцінок, рефлексія.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми з вами узагальнили
знання про склад та властивості основних джерел вуглеводнів, їх застосування як
палива у різних галузях господарства, розглянули, який вплив чинять продукти
спалювання вугілля, нафтопродуктів та газу на навколишнє середовище.
А теперя хочу, щоб ви на декілька
хвилин замислились над своїм майбутнім та майбутнім ваших дітей, і зробили
правильні висновки, переглянувши цей відеоролик.
V. Домашнє
завдання.
Усно: повторити параграфи 16-18;
Творче завдання: підготувати
повідомлення про альтернативі джерела енергії. ( слайд№ 15).
Немає коментарів:
Дописати коментар